2018/19-es nevelési év - Kálmáncsa Tagóvoda - ŐSZ Árvácskát ültettünk az óvodánk udvarában lévő virágágyásba októberben, amit a barcsi városgazdálkodás ajánlott fel. Minden gyermek választott magának 1-1 árvácskát, amit elültetett. Folyamatos öntözéssel gondoskodtak a gyerekek a szép, változó színekben pompázó növényekről. Tök szüret az óvoda kertjében. Márciusban elvetettük a palántázáshoz szükséges magvakat, paprikát, paradicsomot, tököket, és dinnyét, amit a kiültetésig az ebédlő ablakában gondoztunk. Minden vetéshez használt műanyagpoharat jellel láttunk el, így minden kisgyermek a saját veteményének fejlődését figyelhette egészen a kiültetésig. A tökök a kapálás és öntözés eredményeként szép nagyra nőttek. Örömmel vettek részt ennek leszedésében, és behordásában. A közeli parkban kihasználtuk az ősz minden kincsében rejlő lehetőséget. Levél, platán kéreg és tobozgyűjtés során a levélcsaták sem maradhattak el, amit a kicsik is nagyon élveztek. A felnőttek is részesei voltak a mókának, ettől volt még élvezetesebb. A szülőkkel közösen szerveztük meg óvodánkban az első tökfaragásos Halloween partyt. Az óvodában termett tökök felhasználásával minden szülő a gyermekével tököt faragott. A kicsiket is bevontuk a tök belsejének kikaparásába, magok kiszedésébe. Az arcfestésnek is nagy sikere volt, sok felnőtt és az óvoda dolgozói is ki voltak festve, ami nagyon tetszett a gyerekeknek. A szülőket és a testvéreket a nagyobbak kínálták, apró süti és üdítő is került az asztalra. Kukorica projekt hetet tartottunk idén először. Készültek bábok, csutkababák, csutából kút, amit a gyerekek felhasználtak a játékukban. Nagyon ötletes dolgok is születtek, kukoricából, a gyerekek nagyon kreatívak voltak. Nagyon kedvelték a kukoricaszemek rakosgatását a lisztgyurmába, közben segítették egymást, és sokat beszélgettek. A kicsik a kukoricába rejtett tárgyakat igyekeztek tapintás alapján felismerni, több-kevesebb sikerrel. Márton héten a Márton legendájának dramatikus eljátszása aratta a legnagyobb sikert, és a szivacs technikával készült libákat is szívesen készítették differenciált módon. Sajnos a Márton-napi felvonulás idén az iskolásokkal nem valósult meg, de sok dalt és játékot tanultuk, amit az oviban mondogattunk. Az elsősegélynyújtással kapcsolatban Hidasiné Kecskés Margit védőnő jött el hozzánk, hogy sok új dologgal, fogalommal bővítse gyermekeink ismereteit. Új fogalmaink: pulzus, artéria, véna, eszméletvesztés, stabil oldalfekvés, nyomó kötés. A fogalmak megismerése során sok gyakorati tapasztalatot is szereztek óvodásaink, amit egymáson ki is próbálhattak.